Desetidílný dokumentární film Americké století očima Olivera Stonea o americké roli v dějinách světa 20. století. Americký oscarový režisér zde o poválečných dějinách USA vyslovuje pravdy, které jsou mnohdy drsné, šokující a velmi nelichotivé. ČT 2 dokument sice uvedla, ale až kolem půlnoci, aby jej vidělo co nejméně diváků a národ se nenakazil pravdou.

Básnická sbírka Petra Kukala52 sonetů. Kukal v klasické básnické formě sonetu vypráví příběh učitele ruštiny, který se ne vlastní vinou společensky a existenčně propadá, až se stane bezdomovcem. Verše jsou psané prostě, srozumitelně, a přitom výsostně básnicky. Však také sbírka letos získala cenu Unie českých spisovatelů.

Lidi, dívejte se každý pátek večer na ČT Art na čtyřicetidílný seriál o undergroundu! Anebo na ČT 2, kde se dokument opakuje. Je to přímo glorifikace primitivnosti, vulgarity, neumění a pijáctví. Třeba si s podivením řeknete: hle, takto žijí opravdoví básníci a umělci! A třeba se vám ten rozkladný životní styl zalíbí a stane zářným návodem k žití.

MICHAL ČERNÍK, básník, autor knížek pro děti a publicista