KAREL SÝS

Jistě umíte titulek doplnit: přijíti do kuchyně. Tak lze nejpřípadněji nadepsat referát o knize Evy Takové KUCHYNĚ. DĚTEM VSTUP POVOLEN (nakladatelství JOTA, 2015).

„V této knížce najdete 35 ks předpisů, 150 g pracovních karet a 5 litrů nápadů a z toho je teď potřeba něco ‚uvařit‘.“

Je to kuchařka a není to kuchařka, respektive ne jen kuchařka.

Je to kuchařka, s níž si lze pohrát a k tomu ještě uvařit poctivý oběd.

„Proměňte svoji kuchyň v zajímavé místo, kam se jezdí na exkurze. Nasedněte do pomyslného vláčku jako na safari a udělejte si výlet ke všem skříňkám, ke skladišti zásob, ke garáži s roboty a elektrickým náčiním, k výdejně hrnců, pekáčů a pánví, k oddělení talířů a skleniček, k zásobám kakaa, vanilkového cukru a pudinkového prášku, do ledovcové oblasti mrazicího boxu a ke zdroji pitné vody, ke skladu obalového materiálu a kontejnerům na tříděný odpad…“

Ale je to i praktické. Pusťte děti do kuchyně dospělých a veďte je nejprve krůčky a pak kroky, aby se naučily něco moc důležitého pro život.

„Zkuste vložit do konání svého dítěte a v sebe důvěru. Tak jako se naučilo chodit a stálo to nějakou bouli, tak jako se naučilo jezdit na kole a na koleni má ještě kdejaký šrám, tak se vaše dítě naučí používat nůž. A s tímto postupem máte velkou šanci, že to bude stát možná někdy jednu náplast, ale oboustranná radost a hrdost to určitě převáží. Moje děti používají ostrý nůž zhruba od tří let a nikdy si nezpůsobily vážné zranění. Neznám ve svém okolí žádné dítě, které by se při krájení nějakým zásadním způsobem řízlo. Důvěřujte svým dětem a tento krok dobře zvažte.“

Tak autorka řeší zřejmě neožehavější místo volného přístupu dětí do kuchyně.

Je to knížka hodně praktická a opravdu děti něco naučí. A pobaví je. Však to znáte: škola hrou.

A je to knížka hodně poetická. V tom autorce víc než pomáhají ilustrace Jany Nachlingerové.