ZDENĚK HRABICA

Dvě knihy, dvě nejrychlejší ženy na závodní dráze, dvě hvězdy světového motorismu

Eliška Junková-Khásová (vlastním jménem Alžběta Pospíšilová), narozená 16. listopadu 1900 v Olomouci, zemřela 5. ledna 1994 v Praze. Byla československou automobilovou závodnicí na vozech Bugatti. Ve 20. letech XX. století byla nejrychlejší ženou světa a jako jediná žena v historii Grand Prix se dokázala vyrovnat nejlepším jezdcům této soutěže.

Je autorkou knihy Má vzpomínka na Bugatti (Olympia 1972).

Po studiu na olomouckém gymnáziu pracovala jako korespondentka. Zvládla písmem i jazykem němčinu, angličtinu, francouzštinu, italštinu. Kromě studia jazyků navštěvovala hudební školu, kde byla žákyní Leoše Janáčka. Toužila poznávat svět. Jejím manželem se stal Čeněk Junek. Byla nejprve jeho spolujezdkyní, později zůstala za volantem Bugatti sama. Po smrtelné havárii manžela v roce 1928 na Velké ceně Německa zůstala motorismu navždy věrná, přestože závodní dráhu ukončila. Jejím druhým manželem byl motoristický novinář Ladislav Khás.

Sama o sobě napsala: „Dokázala jsem ve svém oboru, že se žena může vypracovat na úroveň nejlepších mužů, ale to není tak významné. Důležitý je důkaz, že se může vypracovat podle svých přirozených ženských vlastností a schopností.“

Louis Chiron, světový velmistr motocyklového sportu, několikrát závodil na Velké ceně Československa. O její knize Má vzpomínka na Bugatti napsal:

Přeji své přítelkyni Elišce Junkové s vydáním její knihy stejné úspěchy, jaké měla v automobilových závodech. Mám v ni plnou důvěru a ujišťuji ji svým věrným přátelstvím.“

Gabriela Novotná, narozená 1. listopadu 1988 v Praze, gymnázium vystudovala v Berouně a univerzitní vzdělání získala v Praze. Je první českou motocyklistkou, která v roce 2019 ve svých třiceti letech zdolala Rallye Dakar. S Janem Somerauerem je spoluautorka knihy Cesta na Dakar (Jota 2019).

Z jejího životopisu: Mnohočetná vysokoškolská absolventka. Zrozená ze snu o dobytí Dakaru. Svým vyznáním – opřená o tři pilíře života. Jednak je to rodina, partnerský vztah a do třetice osobní seberealizace, ať jde o práci nebo o jinou činnost. Vrcholem toho je pro Gábinu Novotnou to, čemu Japonci říkají Ikigal, vášeň přetavená v něco, co regeneruje zisk, něco, kolem čeho se točí podstatná část života.

Dvakrát dobyla Dakar, jednou s karambolem, podruhé vítězně. Stalo se v roce 2018 a v roce 2019.

Sama o sobě napsala: „Když se člověk rozhodne a něco si přeje, věnuje svému snu veškeré úsilí, nemrhá pak svým časem a energií, i kdyby se nedostal až ke kýženému konci. V každý moment té cesty na tom bude líp, než kdyby se do ní vůbec nepustil.“

Babička o své vnučce Gabině Novotné: „Tak na tohle jsi studovala ty tři vysoké školy? Abys jezdila někde po Stromovce?“

Jan Somerauer, motoristický znalec, organizátor motoristických akcí, testovatel motorek, spoluautor knihy Cesta na Dakar: „S láskou děkuji své drahé (manželce) Elišce, která s úsměvem a laskavostí zvládla období, kdy jsem hlavou létal po dunách Dakaru a od rána do večera nemyslel na nic jiného než na knihu.“

Dvě ženské hvězdy na motoristickém nebi, které jsou si skoro navlas podobné a jsou svým založením obě romanticky šílené. Překonaly sebe i svět.