TOMÁŠ SYROVÁTKA

Polní maršálek Radecký z Radče pocházel z české šlechty, (Radeč leží poblíž Sedlčan), zemřel v roce 1858 a zanedlouho mu byl postaven pomník na Malostranském náměstí v Praze. Byl to věrný sluha rakouské monarchie a rakouských císařů, a byl císaři rychle povyšován za zásluhy o udržení celistvosti říše.

FRANTIŠEK UHER

Není nezbytně nutné pátrat u každé sbírky básní po hlubších autorských záměrech, špendlíkem rýt a prstem hrabat, hledat a objevovat spodní vody tam, kde i ty povrchové plní svá poslání. Vždyť posláním poezie – a literatury jako taková vůbec – je především schopnost potěšit. To samozřejmě mohou jen v omezeném směru zastat i různé říkánky, často doprovázené stejně neumělými kresbičkami, ať již milostné či rádoby humorné, jen ojediněle vtipné. Hodnotná satira se vytratila téměř úplně, jako bychom ani nežili v Havlíčkově zemi.

IVO FENCL

Salman Rushdie (*1947) se narodil v Bombaji, v Indii, ale je britský spisovatel. Někteří mu závidí. Není proč. Zažil své. Ještě zažije. Ještě to možná neskončilo, vždyť vloni v srpnu na něj klidně spáchal atentát islámský extremista a spisovatel skoro přišel o zrak. Jistě nemusím opakovat celou historii, a tak jen pár slov: román Satanské verše, fatva, následný život ne přímo v krabici, ale „v skrytu“ a… Dost spisovatelů je introvertních, a tak mu snad i ono vynucené ŽIJ V SKRYTU záviděli. Ve skutečnosti prožil VEŘEJNÉ peklo. Probíhalo za občasného přemísťování jeho bytosti a podrobně to líčí mj. knihy Carmel Bedfordové Případ Rushdie (1994, česky Mladá fronta, 1997) a Rushdieho Joseph Anton. Vzpomínky (2012, česky Paseka, 2012).

PAVOL JANÍK

Pre históriu sú vo všeobecnosti charakteristické zjednodušenia, ktoré viac alebo menej skresľujú udalosti, javy, spoločenské procesy, vzťahy a úlohu jednotlivých osobností. Tak sa aj na medzinárodnej úrovni vytvorila predstava, že niekdajšia československá federácia existovala 70 rokov a zanikla na základe vlny slovenského nacionalizmu. V uvedenej podobe sa zanedbávajú viaceré dôležité aspekty, vývojové etapy, peripetie počas II. svetovej vojny i po nej a sám fakt, že ústavný zákon o československej federácii vznikol ako výsledok demokratizácie v roku 1968 s účinnosťou od 1. 1. 1969.

IVAN ČERNÝ

V tento čas slavíme 128 let Pražské filharmonie a ještě starší, 160. výročí založení historického spolku Umělecká beseda. Zatím, co první událost připomněl slavnostní koncert v Rudolfínu, přenášený Českou televizí, druhou podtrhla jubilejní slavnost v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze ve středu prvního říjnového týdne. Třešničkou na příslovečném narozeninovém dortu je pak bilanční výstava členů výtvarného odboru Umělecké besedy a několika jejích hostů, která se bude konat od 5.12 tohoto roku do 29. února 2024 v Clam Galasově paláci v Praze.

JIŘÍ JÍROVEC

Na počátku prý bylo slovo, ale není to jisté, ledaže Duch, který se vznášel nad vodami, trpěl samomluvou. První musel být nápad, slovo přišlo později a to nejspíš v okamžiku, kdy Bůh přestavoval Adamovi Evu. A teprve s ní se komunikace patřičně rozběhla. 

VLADIMÍR KOLÁR

„Já jsem Fialová. Moc děkuji, pane profesore, za všechno, co pro našeho Standu děláte.“

MICHAL DUNDA

(šestiverší k sochám Matyáše Brauna v Hospitalu Kuks)