JAN JELÍNEK
Františkovy Lázně se honosí sochou císaře rakousko-uherské monarchie v nadživotní velikosti. Stojí před vchodem do budovy Císařských lázní na podstavci z leštěné žuly. Jeho panovnický majestát zdobí nápis: FRANZ JOSEPH I. Císařská Výsost má pokálenou hlavu nebeským ptactvem a zasmušile hledí do korun stromů Sadů Bedřicha Smetany a naslouchá hudbě, linoucí se od jeho památníku, zurčícího vodním proudem.
Je podivné, že františkolázeňští konšelé uctívají despotu, vládce žaláře národů, který posílal naše dědy a pradědy na krvavá jatka první světové války umírat za prohnilou monarchii, odsouzenou překotným vývojem dějin k zániku.
Ale tady, ve Františkových Lázních, nádherné oáze zeleně parků a prýštících léčivých pramenů, nepostavili sochu Ludvigu van Beethovenovi, který tu pobýval a vdechl jim génia loci. Musí se spokojit kamennou tabulí na domě, v němž během návštěvy lázní pobýval. Sochy některých velikánů světové kultury a humanismu zde opravdu chybějí!
Na druhé straně si však samospráva těchto západočeských lázní pochvalu zaslouží za to, jak v městských sadech udržuje památník hrdinů, kteří položili životy v boji za svobodu a nezávislost Československé republiky ve válečných letech 1939–1945.
V nitru památníku je uložena prsť z bojiště na Dukle, z Národního hřbitova v brněnských Kounicových kolejích, z Terezína a německými nacisty vyhlazených Lidic. Tento monument zřídila v roce 1953 zdejší organizace Svazu protifašistických bojovníků a promlouvají z něho nápisy: Oswiecim, Mauthausen, Ravensbrück, Buchenwald, Dachau, Terezín, Lidice 1942, Český Malín 1943,
Zahraniční letci 1939–1945, Obrněná brigáda Západ, Tobruk, Armádní sbor Východ Dukla, Povstání českého lidu 1945.
Při návštěvě blízkého Chebu jsem spatřil i jiný, odporný obraz! Na ulici Svobody v domě číslo 27/144 s vetešnickým krámem. V jeho výloze totiž mohou kolemjdoucí vidět rozličné starožitné předměty k prodeji – hodiny, fotoaparáty, nejrůznější figurky a porcelánové sošky. Ale také suvenýry z časů zločinecké hitlerovské říše, které „zdobí“ hákový kříž – kupříkladu masivní prsten či stříbrnou orlici a další náckovské relikvie. Věru – troufalá zvrhlost prodejce!