Kočka Malvína

V knížce Tomáše Kašpara s velmi optimistickým názvem Nespěchejte do rakve se dočteme, že potkat holku, která má nějaké to kilo přes míru, byl v bývalém Československu stejný zázrak jako potkat v Kanadě majitelku tepelně neizolované postavy.

Čas trhnul maltskou oponou, a svět se do slova a do písmene otočil vzhůru nohama. Teda až na to, že Lazio nevypadlo ze Serie A nebo Slavie z první ligy. Kromě toho, že se sem z bohatého Západu dostaly takové dobytky, jako je nezaměstnanost, připitomělé seriály ze života horních deseti tisíc a fórová filmová velkovýroba podle jednotného mustru, tak k nám do Čech dorazila taky vymoženost zvaná obezita. Potvora řádí dokonce tak, že se dostala až mezi dolních deset tisíc kocourkovských.

Hurááá, konečně důkaz, že se lidé mají lépe, řekli by si nejspíš nekritičtí obdivovatelé zmatených teorií o tom, že když čert nas.... na větší hromadu, tak tím víc trusu propadne na tu menší.

No, nechci chlapcům a děvčatům kazit radost, ani jim do toho kecat, ale domnívat se, že obezita lavinovitě se řítící už i mezi drobotinu, kterou by ministr obrany velice rád nahnal do Sýrie, Iráku a jinam, ať tam pro bratra za Velkou louží vybojují lautr rovinu (ani nebudou chlapci muset vystřelit, protože nepřátelské vojsko rupne smíchy, až uvidí hordu tlouštíků i štíhlejších mávajících kvéry, ale majících problém uběhnout pár metrů), bude způsobena nejspíš tím, že ti dnešní tlustínci, tlouštíci nebo jak se jim ještě jinak říká, jsou podvyživení až na půdu a scházejí jim esenciální vitamíny. Cože? Nedostatek vitamínů a podvýživa v dnešní době? Vždyť si všichni debužírují a nakupují, jako kdyby měla vypuknout třetí světová válka už zítra! Málokdo ale ví o drakovi jménem homocystein, který stále častěji a častěji vylézá ze své sluje, aby nám v organismu dělal rotyku a nepořádek.

Když žili naši předkové, jako byl například pračlověk Janeček, na stromech a schody do jejich příbytků a kuchyní tvořila liána, byly průmyslově vyráběné pochutiny věcí zcela neznámou, ba dokonce nemyslitelnou. Maso přicházelo na jídelní lístek pravěkých domácností jednou za čas, jinak lidé baštili to, co vyrostlo na stromě. Lidé tak dostávali esenciální mastné kyseliny a vitamíny ve správném poměru a měli dostatečný přísun kyseliny listové, vitamínu B6 a B12 a tím drželi toho draka na řetězu. Pak ale nějaký vynalézavec objevil, že se dá maso opékat na ohni, další objevil, že se z bílé mouky dají udělat docela dobré vdolky, no a tak to šlo dál, až nějaká moudrá hlava vymyslela, jak vyrobit potraviny a pochutiny, které by sice navrch vypadaly jako opravdové jídlo, ale uvnitř by byly plné odpadků a levných náhražek. A to se drak jménem homocystein zaradoval, že se konečně může volně prohánět po světě a smát se lidem, kteří tloustnou, kynou, běhají s civilizačními chorobami po doktorech a netuší, že klíč ke zdraví je schovaný tam, kde jsou schované vitamíny a esenciální mastné kyseliny.