VLADIMÍR KOLÁR

Již po nějaký čas Národní divadlo na své Nové scéně uvádí hru Reného Levínského DOTKNI SE VESMÍRU A POKRAČUJ v režii Jana Friče. Převážná část jejích hrdinů je ověšena četnými akademickými a pedagogickými tituly a jejich pracovišti jsou ústavy Akademie věd. Ing. Bohumil Plánovský, Ph.D., vedoucí skupiny Biochemie a molekulární biologie Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, dospěl k objevu mechanismu vzniku nového druhu a tento převrat v genetice může změnit představy o podstatě evoluce. Nadsázku z oblasti sci-fi k absurditě přivede další motiv, neobyčejný objev lingvisty a matematika RNDr. Adama Šmída, Ph.D., který v kolegově nalezeném genomu rozšifroval zakódovaný novozákonní text z Matoušova evangelia. Vědci se vážně zabývají i dalšími Božími vzkazy, vedou mezi sebou divákům málo srozumitelné vědecké disputace, střídané banálními hovory provázející běžnou každodennost jejich bytí. Své místo tu má i spolek Sisyfos, zakročující proti šíření nevědeckých bludů. Vtipná a barvitá podívaná na velkém jevišti, umocněná skvělými režijními nápady a působivými hudebními vstupy, nabízí až příliš mnoho věcí najednou – zlehčení či karikaturu pseudovědeckého snažení, varování před zneužitím objevu z hlediska morálky, nebezpečí odkrytí faustovského tajemství, absurditu a směšnost naší každodennosti apod. Krev do žil vlévají hře i herci, zvláště David Matásek a Saša Rašilov v hlavních rolích, ale také Igor Orozovič (termitolog), Jiří Štěpnička (předseda spolku Sisyfos) či Ondřej Pavelka (biochemik).

KAREL SÝS

Břetislavu Ditrychovi nečiní potíže vydat se k pramenům, konat výpravy do archivů, fotografovat na místě „činu“… Díky tomu vznikla jeho nová kniha V JINÉM SVĚTLE s podtitulem Příběhy, které možná neznáte (nakladatelství Pavel Ševčík – VEDUTA, Štíty 2017).

JAN JELÍNEK

Ze sálu Kulturního domu Psychiatrické nemocnice v Opavě zní hudba. Monika Rybková hrou na klavír a Jan Hanousek hrou na violoncello skladbami Bílé mraky či Jaro navodili hřejivou slavnostní atmosféru, kterou na stolcích zvýrazňují přichystané ceny pro vítěze v podobě dárkových balíčků, klíčů a keramických sošek strážných andělů. Počátkem dubna se v městě na severu Moravy konal 13. ročník mezinárodní literární soutěže Kouzelný klíč pro pacienty a zaměstnance psychiatrických zařízení v České a Slovenské republice.

JAN POMYKACZ

Před časem jsem se rozhodl, že napíšu knihu.

JOSEF PRSKAVEC

Nejlepší léta svého života jsem věnoval továrně na potiskování látek a továrně na výrobu akumulátorů. V obou případech to dopadlo špatně. Továrna na potiskování látek nebyla schopna vzdorovat asijské konkurenci a po dvou stech třiceti pěti letech své existence zkrachovala. Továrna na výrobu akumulátorů byla sama až příliš silným konkurentem, proto ji vlastenecky naladěný zahraniční investor koupil a přesunul na jih od Alp, aby tam zajistil práci italským dělníkům.

IVANA JAKUBALOVÁ

Je jí přes padesát. Sedí u zamřížovaného okna psychiatrické léčebny, po kolikáté vlastně… Zážitků má tolik, že kdyby je někdo chtěl poslouchat, či číst potřeboval by na to několik životů. Jednak proto, že její život je plný tragédií, komedií, romantiky a hlavě bolesti, strastí, nenaplněných lásek a touhy.

VLADISLAVA ŠTORKOVÁ

Kdo určuje pravidla toho, kdo jsme? Kdo byl ten první, kdo vyřkl, že temnota je špatná? A proč zrovna slovo temnota? Kdo tvrdí, že černá je barva smutku? Kdo má právo tohle tvrdit?

PŘEMYSL SUCHOMEL

Modravé dýmy v zahulené kuřárně uzavřeného oddělení blázince… zamlžený svět… zamlžený mozek…

TOMÁŠ HERTEL

Blázen na kopci

Blázen na kopci

hraje na okarínu,

dívá se do kraje

a vymýšlí bláznovinu.