IVO FENCL

Osobností Ondřeje Sekory (1899–1967) se zabývala již roku 2003 objemná publikace Blanky Stehlíkové, jeho syna a Věry Vařejkové, na jejíž koncepci dále spolupracovali Martin Vopěnka, Lev Pavluch a Zdeněk Ziegler. Působivá knížka; ale – při veškeré úctě – zde nebyla dost zohledněna tvůrcova práce pro tisk, ohlasy a odlesky jeho díla a zkrátka celá řada dalších aspektů i jeho soukromého života. O něčem syn zřejmě ani nechtěl hovořit, přičemž se jeho přátelský vliv rozprostřel jako deka na pojetí obou spoluautorek. Netvrďme, že jakkoli ve zlém. Přinejmenším výtvarně, ale i jinak je to kniha fascinující!

MILAN BLAHYNKA

Do Dámské jízdy českých básnířek (2018), nad níž mi konečně došlo, že pánové už mají u nás co dělat, aby udrželi s odvážnou a elegantní jízdou žen stezkami a soutěskami naší poezie tempo a glanc, ještě se Ivana Blahutová nedostala, nebyla tam pozvána. Bylať přece nejenom o trochu mladší, ale hlavně: kdo si přes porůznu časopisecky a ve sbornících publikované verše z let 1996-2009, jež už pod názvem nynější knížky zazněly před deseti roky v pražské kavárně Poetika, dokázal uvědomit, že není toliko oceňovaná prozatérka, ale i básnířka, před jakou se smeká, a to, řečeno se Šaldou, hezky hluboko? Její nyní vydaná sbírka LEHOUČCE (Kmen, Křenovice 2019, ilustrovala si ji smysluplnými barevnými fotografickými kolážemi autorka sama pod přiznaným pseudonymem Ida Huttová, 84 s.) nepřipouští už pochyb, že Blahutová si zjednala trvalé místo v české poezii, a jaké!

FRANTIŠEK UHER

Ne každý švec se drží svého kopyta. K věrným náleží básník a aforista Jiří Faltus, jehož domovským přístavem jsou verše pro děti a aforismy. Potvrdil to v závěru minulého roku vydáním dvou prostorových leporel, sbírkou veršů pro děti Z višně na kokos (Alfa-Omega), souboru aforismů Psáno mezerníkem (Alfa-Omega) s ilustracemi autora a především rozsáhlou aforistickou knihou, vyšperkovanou vlastními vtipnými fotografiemi DRAŽBA ROZUMU I HLOUPOSTI (TG Tisk Lanškroun, 2019,140 str.)

PAVOL JANÍK

Spojené štáty americké a Veľká Británia fakticky dohrali svoje spojenectvo so Sovietskym zväzom ešte pred kapituláciou nacistického Nemecka v roku 1945. Už vtedy sa USA v rámci operácie Paperclip (Kancelárska sponka) orientovali na prevzatie nacistického vládneho, straníckeho, spravodajského, vedeckého a technického aparátu, vrátane tímu na vývoj raketových zbraňových systémov, aby ich využili v nasledujúcom ozbrojenom súperení s Moskvou, pričom predpokladali, že II. svetová vojna skôr alebo neskôr prejde do ďalšieho globálneho konfliktu proti ZSSR, vedeného aj jadrovými a bakteriologickými prostriedkami.

JIŘÍ JÍROVEC

Přečtěte si stenografované protokoly 43. schůze Sněmovny, ten proud žvástů připravený volebními stratégy ODS a Pirátů (jmenujme jen ty nejchamtivější po moci), odrážející zděšení z rekordních preferencí ANO 2011. Hamáček nepochybně posune i ČSSD a tak se rozplývá sen Bartošů a Fialů dostat se k moci. Kouzlem nechtěného tvoří protokoly přesvědčivý manuál, proč šmejdy, kteří se přiživují na současné krizi, nevolit.

FRANTIŠEK DOSTÁL

Co člověk zaseje, většinou také sklízí. Ovšem nesmí se dostavit krupobití či neohlášení soukromníci, kteří si odnosem úrody přilepšují ke stravě. Těžko přesně odhadnout, kdo zasel cosi výživného, co se jmenuje koronavirus, avšak úrodu už sklízí celá planeta. Jeho setba proběhla již zřejmě před několika lety a zasloužila se o ni celá společnost ženoucí se hlava nehlava za věčnou slávou a nesmrtelností.

ANDREJ FERKO

Buď ochoriem alebo neochoriem

Ak ochoriem buď sa vyzdravím alebo umriem