PETR ŽANTOVSKÝ

Goebbels k českým kulturním tvůrcům a novinářům

Skupině 34 vybraných aktivistických českých novinářů a kulturních pracovníků z protektorátu při příležitosti jejich poznávací cesty po Říši přednesl v Berlíně říšský ministr propagandy Joseph Goebbels 11. září 1940 projev o „spolupráci v Nové Evropě“. V následujících dnech jeho znění přinesl český protektorátní tisk.

IVO FENCL

A tak poznáš, jak ta Praha / odměňuje arcivraha.“

Václav Kopecký

Miloš Jenšík (*1936) heydrichiádu osobně zažil. Pak vystudoval Filozofickou fakultu UK i žurnalistiku, sepsal dodnes ke třicítce knih a má za ně doma tři Ceny E. E. Kische a ještě tzv. Prémii Miroslava Ivanova. Ivanov je autor u nás nejpopulárnější (a postupně upravované) práce o atentátu na Říšského protektora, i tažme se, zda i ji zužitkoval Miloš Jenšík, když psal non-fiction ANTHROPOID KONTRA HEYDRICH (2020) s podtitulem Známe celou pravdu? Odpověď zní: „Nepříliš.“ Ke komunistům se navíc staví značně kriticky a jeho inspirátorem byl jiný reportér, k němuž se dostanu.

FRANTIŠEK UHER

Pro detektivní nebo kriminální román jsou základními stavebními kameny trestná činnost pachatelů a její motivy, protiváhu představuje regresivní aparát, který disponuje širokými možnostmi. S nadsázkou řečeno, je to hra na četníky a na zloděje v provedení pro dospělé. V knize, o které je řeč, nevystupuje žádné privátní očko, dobře míněné amatérské pokusy jen kalí vodu. Provinění mohou být vědomá či náhodná, vyplývající z různých nešťastných náhod. Ta potom samotný motiv hraje druhořadou roli, obvykle však průběh událostí ovlivňuje životy aktérů i jejich blízkých v mnoha směrech. Někdy se ukazuje, že zdánlivá náhoda je součástí rafinovaně inscenované hry.

MILAN BLAHYNKA

Svou nejnovější knížku JEŠTĚ CHODNÍČKOVOU (Jiří Tomáš-Akropolis, Praha 2020, významuplná grafická úprava a sazba Tereza Melenová, 64 s.) opatřil Jaromír Šlosar na titulním listě podtitulem Haiku se slezskou dikcí a Zvířetník čtyřverší. Až na název sbírky podle krajového přípitku na cestu nemohu přijít na to, v čem je dikce haiku slezská; ovšem motivicky sbírka čerpá z toulek chodníčky po slezských horách a lesích ve všech čtyřech ročních obdobích, ale tu a tam i ze Slovenska, z Rakouska a třeba z jadranského Krku a v kterési patrně Mikulášské uličce je náhle „Verona Pula“.

IVAN ČERNÝ

V čase koronaviru nejednoho z nás tíží další problém. Takříkajíc – co s načatým večerem. Kina ani divadla nehrají, koncertní síně zejí prázdnotou, galerie jsou uzavřené. Nejlepší čas sáhnout tedy po knize. Novinář a spisovatel František Mandát nám před časem naservíroval svou obsáhlou knihu zahraničních zážitků a reportáží, pro které si během času dojel do osmi desítek zemí světa!

ZDENĚK HRABICA

Výrok přisuzovaný tomu, komu záleží na jediné pravdě vítězů režimu, který se dříve nebo dnes dobral k moci.

PAVOL JANÍK

Uplynulo 30 rokov od známej aféry Bartončík, ktorú objektívne treba pokladať skôr za aféru Havel, pretože vtedajší komunistami zvolený prezident Václav Havel hneď v zárodku demokratického systému flagrantne ukázal, že v novej ére nepôjde o súťaž programov, ale podrazov.

JAKUB STEIN

Pánové Roubíček a Kohn, ještě než si v kavárně Louvru objednali, dali se – jak jinak – do causy málem umožňující zapomenout na globální coronavirus. Však také jde o světově respektovaného autora, jehož globální úspěch kdekoho dráždí.

FRANTIŠEK DOSTÁL

Nejedná se z mé strany o žádné světoborné historické ohlédnutí, jenže současnost si o něj řekla. Takže ten muž se jmenoval Horst Faas (1933 – 2012) a v roce se stal válečným fotografem, který dokumentoval válečné střety v Asii a Africe. Dostal také za úkol zachytit válku ve Vietnamu, kde byl zraněn a poté usedl na invalidní vozík. Jako redaktor se později zasadil o zveřejnění fotografie, kdy na osadu Trang Bang dopadlo zlo napalmu. Při útěku devítiletá dívenka ze sebe strhala hořící oděv a dál běžela nahá. Autor fotografie byl Nick Ut. Snímek se záhy stal jedním z nejznámějších z doby vietnamské války a podílel se i na jejím ukončení.

IVAN FONTANA

Oheň lásky

Když vítr rozfoukává oheň tvé lásky,

nezapírej ji. Láska zachvátí tě

nebo zarmoutí.

JAN CHODSKÝ

Dlužnická

Na Národní třídě

trpěli jsme za to,

aby každý vlastnil

dolary a zlato.