MARIE L. NEUDORFLOVÁ

K 400. výročí popravy představitelů českého odboje 21. června 1621

Jako každý rok si připomínáme tragédii, která se odehrála před čtyři sta lety, a památku jejích obětí – hrůznou popravu 27 představitelů českého odboje proti katolickým Habsburkům a jejich znásilňování suverenity, práv a reformační identity zemí koruny české.

VÍTĚZSLAV NEZVAL

1937 – 1938

úryvky

 

Co je to býti chodce, uvědomuje si člověk, jakmile je osudně připoután k židli. Tato židle je opakem trůnu, je to pracovní verpánek – a život prchá.

IVO FENCL

V devadesátkách jsem psal taky do edice Rodokaps Iva Železného a nijak se za to nestyděl, naopak, chlubil jsem se. Z té samé příčiny mě zaskočila tehdejší slova jednoho z redaktorů řady, když se vyvrbila nad jedním z mých výtvorů. Ty věty mi zněly přehnaně vznešeně a byly asi takovéhle. „Vytvořil jste si svůj vlastní SVĚT: prima. Teď půjde o to, jak mu dát definitivní podobu.“

Básnířka Eva Hrubá oslavila nedávno životní jubileum. Srdečně blahopřejeme!

 

EVA HRUBÁ

Dálka

Nejblíž jsem ti v noci

ve snu probuzená

malá noční víla

Artefaktum - cz a centrum pro postižené Libereckého kraje ve spolupráci s libereckou ZOO vyhlásili letos v lednu XVI. ročník celostátní soutěže o cenu Modrého slona. 19. června se uskutečnilo v ZOO v Liberci vyvrcholení celostátní přehlídky umělecké a zájmové tvorby handicapovaných tvůrců a jejich příznivců. Z vyhodnocených prací zde pak byla uspořádaná výstava. Nás zvláště těší, že čestné uznání za literární uměleckou tvorbu  získal  člen Výboru národní kultury a člen Unie českých spisovatelů Jan Dawidko z východočeského Lična, okres Rychnov nad Kněžnou. Srdečně blahopřejeme.