UNIE ČESKÝCH SPISOVATELŮ
 THE UNION OF CZECH WRITERS
logo
Úvodní stránka
Stanovy
Vedení UČS

Aktuality

Dokumenty
   Za 5 minut 12!
   O programu UČS
   O českém tisku
   O českém tisku II
   Vyzýváme všechny...!
   Požadujeme legislativu...
   Jsme proti válce!
   Požadujeme paritní zastoupení
   UČS je stále bojkotována

Cena UČS

Kontakt

Obrys-Kmen

E-mail:
karel.sys[zavináč]futura.czOptimalizováno pro:
Internet Explorer 6, Mozilla
Rozlišení 800x600

© 2001-2014
Unie českých spisovatelů


Prohlášení Unie českých spisovatelů

Náš tisk, až na několik výjimek, přestal být český a nezávislý
květen 2001

   V sobotu 26. května 2001 se v Praze konalo pracovní setkání členů Unie českých spisovatelů. Na programu jednání byl současný stav našich sdělovacích prostředků, k němuž spisovatelé vydali prohlášení následujícího znění:

   Dnes, po jedenácti letech svobodného vývoje českých sdělovacích prostředků konstatujeme, že český tisk je z více než 90 procent ovládán zahraničními vydavateli, převážně německými. Jedná se o celostátní deníky, regionální deníky, týdeníky a další periodika komerčního i odborného zaměření. Ve všech zemích Evropské unie patří sdělovací prostředky domácím vydavatelům. V těchto zemích zákony také dovolují v domácích sdělovacích prostředcích účast zahraničního kapitálu do 30 procent, obvykle se pohybuje kolem 20 či 10 procent. Toto omezení nemají pouze ve Spolkové republice Německo, protože se v tiskové oblasti necítí být nikým ohroženi. My jako jediná země jsme většinu svých sdělovacích prostředků přenechali zahraničnímu kapitálu se stoprocentní účastí a stali jsme se tak kuriozitou nejen v Evropě. Každému soudnému člověku musí být zřejmé, že ten, kdo ovládá sdělovací prostředky, ovládá veřejné mínění, prosazuje své politické i ekonomické zájmy, nabízí své historické interpretace, modeluje životní styl i myšlení národa, ovlivňuje národní kulturu i vědu, či prosazuje z nich pouze to, co mu slouží nebo co je pouze bezduše komerční. Tyto tendence v našich sdělovacích prostředcích jsou rok od roku zřetelnější. Česká inteligence, umělci a vědci tak přišli o možnosti prezentace, jako národ jsem se nechali zbavit prostoru k svému vyjádření. Ztrátou českého vlastnictví sdělovacích prostředků jsme se připravili o možnost ovlivňovat veřejné mínění ve všech oblastech společenského života a vlastně i náš osud. Po zvážení současného tristního stavu českého tisku se vší odpovědností prohlašujeme: Náš tisk, až na několik výjimek, přestal být český a nezávislý.
   Unie českých spisovatelů se obrací na vládu a Parlament ČR, aby učinily příslušné zákonodárné kroky, kde by nově definovaly vlastnické vztahy ve sdělovacích prostředcích ve prospěch českých majitelů, a tak legislativu na ochranu národních a veřejných zájmů v této oblasti uvedly do souladu s legislativou zemí EU. UČS se současně obrací na umělecké organizace, Syndikát českých novinářů, Akademii věd ČR a další kulturní organizace a instituce, aby se připojily k výzvě vlastním prohlášením adresovaným vládě a Parlamentu ČR.