JAROMÍR PELC
K výstavě – světové premiéře ilustrací Kamila Lhotáka ke knize Jamese Joyceho Odysseus v Numizmatické galerii ENA (5. patro, Václavské nám. 21, Praha 1, vstup do budovy z Jindřišské 2), kterou uspořádal Spolek přátel Kamila Lhotáka
KAREL SÝS
Nedá mi to, abych úvod Jaromíra Pelce poněkud nedoplnil.
James Joyce dopsal Odyssea v roce 1922, ale nemohl najít nakladatele. Knihy se ujala teprve Sylvie Beachová, Američanka usídlená v Paříži, která si otevřela knihkupectví Shakespeare & Company v rue de l’Odeon č. 12, zaměřené na moderní anglickou a americkou literaturu. Knihkupectví se stalo jakýmsi krystalizačním bodem pro spisovatele, kteří na útěku před puritánskou Amerikou hledali v Paříži svobodu. Rozhodla se knihu proskribovaného autora vydat. Odysseus byl totiž v anglosaských zemích zakázán pod záminkou, že jde o pornografii.
FRANTIŠEK DOSTÁL
Přišly delší a teplejší dny a s nimi i řev motocyklů. Stroje jsou nyní podstatně silnější, hlasitější a lidé přebývající u silnic odkládají knihy a odvrací oči od počítačů. Své dlaně si totiž přikládají k uším. Dostavila se opět moderní doba, avšak pěkně rozeřvaná. V každých časech bývá vše zajisté jinak. Před pár hodinami jsem na silnici spatřil ležící motorku a opodál ležel zase nehybný muž. Jaro se rozjelo na plný plyn…
MILAN DUBSKÝ
Píšeme si
Někteří jedinci i celé skupiny a skupinky naší společnosti, které vehementně bojovaly, a někde ještě jejich antikomunismus pokračuje, změnily téma a jméno kampaně. Nahrazují antikomunismus, který již vychází z módy, kampaněmi proti našemu prezidentovi Ing. Miloši Zemanovi, zvolenému většinou 54 % voličů. V přímé volbě prezidenta ČR obdržel o téměř 10 000 více hlasů než jeho protikandidát Schwarzenberg.
VĚRA BERANOVÁ
Nad knihou Evy Uhrové Ženy, které uměly myslet i bez manžela, vydavatelství Krásná paní, 2009
K napsání těchto několika řádků mne inspirovaly dva velmi různorodé podněty.
MILAN BLAHYNKA
Nad nejnovější, už čtrnáctou knížkou veršů Jaroslava Holoubka VESELÝ HŘBITOV (Akropolis, Praha 2014, doslov L. Machaly, ilustrace K. Kodeta) nelze si neuvědomit, že její autor je – z pokolení, do něhož náleží věkem a vlastně z celé české poezie – snad nejuzpůsobenější do dnešních poměrů; pohybuje se v nich jako ryba ve vodě. Je bytostný, až vyzývavý individualista: ač začínal jako jeho vrstevníci v Divokém víně a úvody či doslovy k jeho poezii psali generační druhové, vždy byl a je solitér.
BOHUMILA SARNOVÁ
Dívám se okolo sebe a žasnu. Svět se zbláznil. Je totálně out. Ale ano, víte dobře, co znamená ten výraz. Vždyť neprošpikovat cizími výrazy větu, to už snad ani nejde. Kdo by tomu vůbec rozuměl? Já to nazvu hezky česky: svět se prostě a jednoduše zbláznil.
JOSEF ONDROUCH
Slavného režiséra, autora scénářů a producenta, by nemělo být nutné představovat. Ale pro jistotu, kdyby někdo nevěděl, uveďme Stonea slovy Marka Ebena ve zdařilém pořadu Na plovárně (Stojí za to shlédnout. Ten prozatím ČT z archívu neodstranila. Jen mne udivilo, že pan Eben ani slovem nezmínil právě seriál Americké století…):
JOSEF BÍLEK
Je velmi zajímavé a zvláštní probírat se programy našich, hlavně hudebních institucí, chodit na koncerty tzv. vážné hudby, nebo i soustavně poslouchat vysílání rozhlasových stanic, to především v noci. U nás se na tento typ hudby specializuje rozhlasová stanice Vltava a činí tak velmi záslužně. Ovšem je třeba v tomto případě uvážit i okruh posluchačů v těchto nočních chvílích. Je zcela specifický, jsou to často lidé pracující v té době, a těm přečasto slouží rozhlasové vysílače jako jistá kulisa, ale i to má svůj význam. A podobně je tomu i v případě rozhlasového vysílání ze sousedního Rakouska, které je velmi sledováno právě v jižních Čechách.
PAVOL JANÍK
Pre mnohých je dnes už zrejme nezrozumiteľný vtip z čias bývalého režimu, podľa ktorého budovateľmi socializmu sú pracujúci s mesačným príjmom do 2 tisíc korún, propagátormi socializmu sú zamestnanci s platom do 4 tisíc, užívateľmi socializmu sú ľudia so mzdou do 6 tisíc a osoby zarábajúce viac ako 6 tisíc mesačne sú majiteľmi socializmu.
Unie českých spisovatelů pořádá pro své členy i pro zájemce
KONFERENCI
v sobotu 16. května 2015 od 10 do 13 hodin v Praze 1, Politických vězňů 9, 1. patro, místnost č. 76.
Téma: Umění 1945–2015: Proměny hodnot
Kočka Malvína
Zpívá se v jedné české pohádce. Kocourkove, raduj se, přijeli chrabří křižáci (a nemyslím tím osminohé drobné tvory) ze západu, neb dobrý král Edward hrdinně táhne do války (no, on by tam nejel, ale prý to musí být). Inu, on ten nezbedný medvěd ruský potřebuje dostat klepec, aby si uvědomil, že se má vrátit do ohrady, a neharašit střelami dumdum.
MICHAL ČERNÍK
Dobrý den!
Ráno je vzduch průzračný a čistý
do stromů se slétlo právě narozené listí
JOSEF PRSKAVEC
Stále stejná změna
Už je to hodně dávno,
kdy přál si mnohý z nás
mít vlasy jako Kristus
a vousy jako Marx.