PETR ŽANTOVSKÝ

Název této konference je velmi ambiciózní. Sto let od vzniku Československa – a jak dál? Onoho stoletého výročí už je po celý rok kolem nás tolik, a tak často v barvách lakovaných zájmem těch, kdo to výročí užívají pro svůj užitek, že mi nezbývá, než při této příležitosti téma zúžit na nutné minimum. A protože se profesně dlouhá léta zabývám světem médií, a v něm pak zejména otázkami svobody slova a práva na informace, jejich svobodné získávání a šíření, jež nám zaručují i rozmanité národní i nadnárodní dokumenty, budu i při této příležitosti mluvit jen a právě o tom: o právu na informaci a o tom, proč je nám tak často upíráno. Což je fenomén, jemuž se od věků říká cenzura.

MIROSLAV VEJLUPEK-ČERCHOVSKÝ

I ta nejkrásnější báseň říká, co dávno vím. / Báseň není život. / Je v pořádku, když končí nádechem.

M. Děžinský: Chtěl bych dnes přijít do veselého domu

PAVOL JANÍK

Na konci recenzie 16. špionážneho bestselleru Daniela Silvu o izraelskom agentovi Gabrielovi Allonovi Čierna vdova (Slovenský spisovateľ, Bratislava 2017) som avizoval, že už v júli 2017 vyjde v New Yorku ďalší román úspešnej série, ale netušil som, že medzinárodný knižný priemysel ešte koncom novembra 2017 stihne vyprodukovať aj jeho slovenskú verziu – DOM ŠPIÓNOV (Slovenský spisovateľ, Bratislava 2017, preklad opäť Alena Redlingerová, zodpovedná redaktora zasa Katarína Jusková).

IVAN ČERNÝ

V čase „osmiček“, jak se dnes módně říká, věnovala média až přebujelý zájem roku osmašedesát a vstupu vojsk tzv. Varšavského paktu do ČSSR. Je s podivem, že stejnou, ne-li větší kampaň nevěnovala kulatému výročí ostudné Mnichovské dohody mezi Německem, Itálií, Francií a Velkou Británií, přikazující odstoupení československých pohraničních území Německu, s mimořádně zrádcovským přístupem především Anglie ke svému spojenci, tehdejší ČSR, která s cynismem této koloniální velmoci vlastním prohlásila, že kvůli malému nárůdku v centru Evropy si nebude dělat problémy s expanzivním Německem.

MILAN BLAHYNKA

Úvodem ke své knize MÉ PŘÍTELKYNI (Nakladatelství Petr Štrengl, Praha 2017, Předmluvu napsal Milan Kohout, obálka je dílem Kei Průžkové, 76 s.) uvádí Jiří Jírovec – „aby bylo jasno“ –, že „kdysi koupil od pana Škvoreckého v jeho torontském 68 Publishers (…) fiktivní rozhovor Pavla Tigrida s jakousi smyšlenou Lucií nazvaný Průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu.“ A k této inspiraci pro svou knížku skromně dodává: „Nemohu a nechci se srovnávat s Pavlem Tigridem. Nemám s ním společného víc než věk, v němž chci mluvit se svou reálnou přítelkyní. Nejsem tak vzdělaný jako on a pohyboval jsem se v jiné společnosti.“

(Předmluva k druhému vydání knihy Kamila Lhotáka Na suchu a ve vzduchu)

Unie českých spisovatelů srdečně zve své členy i příznivce na slavnostní vyhlášení Cen UČS za rok 2018.

Předání cen se uskuteční v sobotu 3. listopadu 2018 v 10.30 hodin v budově Krajského úřadu Středočeského kraje, Zborovská 11, Praha 5-Smíchov, zasedací místnost Zastupitelstva Středočeského kraje, I. patro.

ANDREA VYHNALÍKOVÁ

Ohlednutí (nejen) za výročím srpna 68

Kdysi dávno tvorové z čeledi Rechenvogel uštvali k smrti Karla Čapka. Jeden ze slavných pátečníků ale bohužel nebyl v dějinách umění a politiky jediný, koho si tito všehoschopní tvorové podali. Takoví velikáni, jako byli Giordano Bruno, Galileo Galilei, Cola di Rienzi, Tomáš Garrigue Masaryk, a vůbec všichni, co se postavili svatému oslovství a ctné neznalosti, by mohli vyprávět. To by ale byla tahle úvaha dlouhá jako seznam jmen v pražské Pinkasově synagoze, a tak se pojďme raději podívat do hlubin kádrovákovy duše.

RADKO PYTLÍK, literární historik a významný znalec osobnosti a díla Jaroslava Haška, dožil se 5. října t. r. devadesáti let. Redakce LUKu mu k tomuto významnému jubileu upřímně blahopřeje.

JIŘÍ KNOPP

Vidím to jako dneska a už je to pěkných pár let. Bylo mi deset let a přinášel jsem v obálce dědečkovi ukázat vysvědčení. Bylo na něm vytištěno Grosdeutches Reich – Protektorat Böhmen und Mähren, Land Böhmen.

LECH PRZECZEK

• Při slovních přestřelkách je neprůstřelná vesta naprosto k ničemu.

JOSEF JINDRA

Advent

Zas čtvrtý kůň čtyř ročních dob

přijíždí se saněmi,

k porodu lásky z jejích jarních stop,

Píšeme si

BLANKA BAJČÍKOVÁ

Dočetla jsem se v novinách, že Evropská komise předloží ke schválení návrh na zrušení každoročního přechodu na letní čas.

JAN JELÍNEK

Jaromíru Denkovi nebylo ještě patnáct let, když šel do učení na zámečnické řemeslo. Bylo to právě v krásném roce, kdy Jurij Gagarin vylétl do vesmíru a jako první z lidského rodu si sáhl tak zblízka na zlatý třpyt hvězd a na chvost Mléčné dráhy. Pod dohled v mechanické dílně povrchového hnědouhelného Dolu Barbora mistr odborného výcviku Jirka Korálek svěřil Jaromíra do opatrování kovářského fachmana Bohouše Baldy, nazývaného chlapy z dílny Rámus kvůli jeho hřmotnému bucharu, s nímž koval žhoucí železo, i jeho hlučné povaze, jež k tomuto dílu patřila jak dítě k mámě. A tady mladičký Jaromír před více než půl stoletím zažil příběhy smutné i humorné, které píše život a práce každého z nás a jež nám teď vypráví.

chý

Někteří rádi „predikují“, 

chtějí ukázat vzdělanost, 

ti z mateřštiny kují, 

jedině ohlodanou kost.