PETR ŽANTOVSKÝ
Při pohledu na ono třicetiletí, jež nás dělí od změny režimu v listopadu 1989 a jež je i tématem naší konference, mě napadá zúžit celé velmi široké téma do jediné esence či metafory. Protože – jak nás učí dějiny – smyslem a podstatou každé revoluční změny v uspořádání věcí společenských by mělo být zvýšení svobod lidí tvořících společnost, a i dnes, v souvislosti s oním listopadem, chci mluvit o svobodě. A protože jsem původní profesí novinář a slovo mě stále ještě živí, zúžím svůj krátký příspěvek na úvahu o svobodě slova.
VĚRA BERANOVÁ
Ohlédnutí za minulostí je vždy problematické. Určující jsou dva aspekty. Jednak je to pramenná základna, tedy odkud a jaké informace – prameny vybíráme, ty se mohou vyznačovat jak nedostatkem, tak i přebytkem. V našem případě, jestli se chceme něco dozvědět o posledních třiceti letech, to bude jistě jejich přebytek. Druhým aspektem je pak vlastní interpretace, výklad těchto fakt.
VĚRA BERANOVÁ
Akademie múzických umění v Praze vydává zajímavou publikaci ZVUKOPROSTOR – PROSTOR ZVUK.
PAVOL JANÍK
Úprimne povedané, keď som si na internete prečítal vydavateľskú anotáciu 18. pokračovania špionážnej série Daniela Silvu o prominentnom izraelskom agentovi Gabrielovi Allonovi DRUHÁ ŽENA (Slovenský spisovateľ, Bratislava 2019, preklad Alena Redlingerová, zodpovedná redaktora Katarína Jusková), tak som vzhľadom na znalosť celej autorovej tvorby rozmýšľal, či mám vôbec kúpou diela zvyšovať predajnosť čoraz priehľadnejšej a povrchnejšej propagandy proti súčasnému Rusku.
MILAN DUŠEK
V závěru roku 2018 vydal Martin Šebela v OFTISU ÚSTÍ nad Orlicí knihu ČESKÁ TŘEBOVÁ A VELKÁ VÁLKA 1914–1918 s požehnáním JUDr. Martina Netolického, hejtmana Pardubického kraje, který k ní dokonce napsal krátký, ale výstižný úvod. Publikace má pevnou vazbu a 620 stránek, což je na naše poměry úctyhodný počin, a jde o literaturu faktu.
MILAN BLAHYNKA
Nemálo ctitelů velké Poezie, která je vzácná, protože sahá až na dno lidského údělu a do výšin lidské touhy, pohrdá nejen verši „užitými“, jako jsou veršovánky ke svátkům, narozeninám nebo Novému roku, veršíky postrádajícími velké metafory, ale takové opovrhování zapomíná na důležitou úlohu, jakou v každé zdravé kultuře takové nenáročné veršování také má; má je dokonce i ve zdařilých reklamních textech, jaké se občas objevují í v nezdravé pakultuře: udržet povědomí o potřebě životního rytmu a o potřebě jazykové kultury. To ve zvýšené míře platí i o verších z cest. Z nich si mnoho turistů dováží domů na památku v lepším případě pěkné kamínky a škeble sbírané ráno na plážích, v horším – a žel stále častějším případě všelijaké kýčovité cetky a tretky.
STANISLAV ZEMAN
Kdo nemá v naší hektické době svého tiskového mluvčího, jako by nebyl. K takovému přesvědčení dospěla i Vybraná společnost lepšolidí, z.s., respektive její valná hromada. Jednomyslně rozhodla o ustavení konkursní komise, aby vybrala na post tiskového mluvčího nejvhodnějšího lepšočlověka. Po tvůrčí diskusi v nejmenované pražské kavárně, kde se valná hromada konala, byl do komise jmenován akademik, rektor univerzity, známý herec, literát, hudebník, filmový režisér, politolog, bývalý kandidát na prezidenta, poslanec, europoslanec, senátor, farář, předseda politické strany, ředitel neziskové agentury, moderátor veřejnoprávního média a armádní generál.
IVAN VOTAVA
Jediný svého druhu. A už zase není k dostání. Lék na depresi Welbutrin. Ovšem dá se snadno nahradit. Co na tom, že náhrada, na rozdíl od původního léku, organismus tlumí.
JAN DAWIDKO
V Karlových Varech v Grand-hotelu Moskva (Pupp) se konal v roce 1966 vojenský ples. Karlovarský posádkový klub dostal za úkol jeho organizaci, do které spadalo i uspořádání tomboly. Ve vyhrazené prostoru jsme tuto tombolu vystavili. Na její zabezpečení jsme natáhli na předem připravené sloupky barevný pletený provaz, upletený z deseti pramenů.
JIŘÍ KNOPP
U nás v Česku se říká ledaco. Slyšel jsem také, aby se v tom prase vyznalo, nebo také vůl, protože má větší hlavu. Ale ti starší mi snad dají za pravdu, říkalo se též, v tom aby se papež vyznal. No jistě, za starého dávna byl papež autorita. Když řekl něco papež, tak přes to nejel vlak. No jakpak by ne, vždyť papež je přece zástupce Boha na naší zemi a zemí se rozumí celá naše zeměkoule. Tedy je vlastně takový ředitel zeměkoule. To znamená, že ředitelkou zeměkoule nemůže být paní Nováková, která se pouze jako ředitelka zeměkoule tváří. A jde jí to, protože za ředitelku zeměkoule ji považují všechny ženy z ulice. A ještě k tomu dodávají, že všude byla třikrát a kde nebyla, na to má zabukovaná místa na letišti a ne na ledajakém, ale přímo na letišti Václava Havla.
BŘETISLAV KOTYZA
Jako křepelky v obilí
klesají v kolenou mladá děvčata
a s flétnou k ústům zalomenou
MIROSLAV KOUPIL
Ze sbírky Tanec Techtlemechtle
Vymetená báseň
Soused má doma dětí jako smetí.
Kam je zamést? Přemýšlí.