PETR ŽANTOVSKÝ

Jen málokdo v minulých týdnech vzpomenul nekulatého výročí, 8. července 1992, kdy se v brněnské Vile Tugendhat odstartoval dohodami mezi českým premiérem Václavem Klausem a jeho slovenským protějškem Vladimírem Mečiarem proces rozdělení česko-slovenské federace. Dohody dostaly písemnou podobu tamtéž 26. srpna 1992. Společný stát tak po řadě dalších procedur oficiálně zanikl k lednu roku následujícího.

IVO FENCL

Román MOC A VZDOR vypráví Ilja Trojanov (*1965) ústy dvou hrdinů na opačných stranách politické barikády. Překvapí, kolik mají společného a kde všude se bílá taví do noci.

ANDREJ TYMKO

Gran Kanária, Las Palmas, pláž Las Canteras. Na koridore okolo mora odjakživa pulzoval šťavnatý život. Hudobníci, umelci, športovci, atraktívne bábenky, proste nikdy mu nechýbal ten správny drajf. O zaujímavé zážitky tu fakt nebola núdza. Hádam to dnes nebude iné? A vskutku nebolo. Prečo?

MILAN BLAHYNKA

Podle jedné z mnoha set kratičkých básní knihy NEROZSTŘÍHANÝ ŽIVOT (Zdenka Brožová- Periskop, Hluboš 2018, Báseň na sobotu sv. 38, 156 s. dvousloupečně sázených; fotografie na obálce a frontispis autorka) se „z odšťavňovače báseň řine“ / – vteřinu po vteřině…“ Eva Frantinová našla tím dvojverším bez názvu optimální výraz pro způsob, jak vznikla i jak působí její nejnovější básnická sbírka.

PAVOL JANÍK

Scénu českej literatúry niekoľko desaťročí spestrujú iskrivé kreatívne výboje poetky a prozaičky Evy Frantinovej. Jej špecifické postavenie v galérii vrcholných autorských zjavov súčasnosti pramení z nesporných tvorivých hodnôt a nespochybniteľného myšlienkového prínosu. Podstatným aspektom jej kreatívnych úsilí venovalo primeranú pozornosť už medzinárodné encyklopedické dielo Literatura s hvězdou Davidovou (II. zväzok, Votobia, Praha 2002, lídrom kolektívu renomovaných autorov je Alexej Mikulášek).

FRANTIŠEK DOSTÁL

Tichá i hlasitá slova zaznívají všude okolo nás. Někdy se před těmi vykřikovanými utíká i kamsi do lesní tišiny začíst se do slov prezentovaných na stránkách knih. V půli měsíce června ve starých říčních lázních pod Zlenickým hradem (hláskou) u břehu řeky Sázavy proběhl hudební festival letní pohody. Navzdory velké bouřce a vodnímu přívalu. Byl uspořádán již potřetí pod názvem Letní lidé, což byl titul mé knihy, jejíž obsah se zrodil právě zde.

MAREK ŘEZANKA

Balada o snaze rušit Benešovy dekrety

Církev z restitucí kyne

zlaté tele kněžím sluší