PETR ŽANTOVSKÝ

Blíží se neuvěřitelné dvacáté výročí události nazývané různě: Krize v České televizi, stávka, rebelie, vzpoura… Tak jako tak, tato akce, která značně rozpohybovala nejen mediální, ale i politickou sféru počátku milénia, tehdy nastolila řadu otázek, na něž jsme doposud nedostali nebo nenašli uspokojivé odpovědi.

MICHAEL DOUBEK

Slovo utopie v sobě skrývá hříčku: vyložit ho můžeme jako „nikde“ a zároveň jako „blažené místo“. Jde o představu, která ještě nebyla uskutečněna. Vize nereálné dokonalosti. Slovo utopie má dnes též hanlivý nádech. Kdo je utopistou, nechápe, že právě nyní žijeme v době pravdy, rozumu a spravedlnosti, že jsme se nikdy neměli lépe a lépe už ani být nemůže. Pokud má naše společnost nějaké chyby, pak jsou to jen chyby na úrovni lidských selhání, nejde o selhání systému. Nebo ne?

IVO FENCL

Po sexuálních vraždách spáchaných na našem území v letech 1926–1981 (Když vzlétne děs a nevíra, 2013) a pokračování té publikace o rocích 1981–1992 (Démon v mém srdci, 2015) napsal Viktorín Šulc (*1951) i třetí díl svého Panoptika sexuálních vražd s titulem MONSTRU PODOBEN. Analyzuje za pomoci znalců zločiny let 1992–2000 a následovat má svazek z období 2000–2010 (Zlý duch) a ještě i tetralogii doplňující pátý Almanach krvavé touhy s opomenutými a dalšími případy let 1899–2013.

MILAN BLAHYNKA

Jedna z povídek knihy Sedmnácti mysliveckých povídek (to je její podtitul) NA TÝ LOUCE ZELENÝ (Euromedia Group, Praha 2020, edice Esence, ilustrace František Flégr, 176 s.) začíná větou, v níž na správu honitby „přivezli loveckého hosta, přítele ministra lesnictví, ale jinak, jak se zdálo, slušného člověka“. To je klíč k celé knize a vlastně k celému dílu autora. Aleš Dostál, invenční podnikatel a neméně objevný prozaik s duší básníka, tedy případ spíš zvláštní, vypráví v tom příběhu s dějem „ještě v totalitě“ o tom, jak jakýsi přítel ministra lesnictví sice dostane povolenku lovit, kde se mu zachce, ale je myslivecký smolař, který dosud vůbec nic nestřelil. V lovecké chatě, kam vypravěč nešťastného myslivce uvede, visí kříž. Měl ho podle nařízení před příjezdem prominentů vždy schovat pod postel, ale zapomněl na to. Přítel ministra ukáže na kříž, poznamená, že je to „krásná věc“ a optá se: „To tu bylo?“ Vypravěč si pomyslí, že „zřejmě jako vysoce postavený ateista měl zakázáno nazývat věci pravými jmény“, vysvětlí příteli ministra, že všecky lesy tu patřily arcibiskupství, a poví mu hned o kouzelné moci, která se kříži přičítá a která tkví v tom, že kdo kříž před lovem políbí, určitě v lese uspěje. Přítel ministra řekne, že to jsou pověry, a svěří se, že neví, čím pohněval myslivecké patrony Huberta a Dianu až tak, že ti myslivečtí svatí mu při každém lovu nastaví nohu a skoba pro jeho první trofej pořád zeje prázdnotou. A že když už ani tentokrát neuloví nic, myslivosti nechá. V noci před posledním pokusem mu to nedá, v noci tajně kříž políbí a skutečně se mu podaří vysokou skolit. Autobiografický vypravěč náhodou viděl, jak ministrův protežovaný přítel, ale jinak slušný člověk, který mu imponuje, tajně líbal kříž, taky mu to dodatečně řekne, neprozradí ho však.

MILAN KOHOUT

22. září byl jeden z nejpokrokovějších světových novinářů Andre Vltchek na své investigativní cestě z tureckého města na břehu Černého moře Samsun do Istanbulu. 

BOHUMILA SARNOVÁ

Dřevo – přírodní materiál, dá se říct i všem dostupný. Stačí si jen vybrat: břízu, dub, olši, borovici, smrk, habr. Všechny tyto dřeviny v našich podmínkách rostou. Ne všem je však dáno stát se trvalým artefaktem, zvěčnit se, hovořit k novým generacím, být obdivováno. A stačí k tomu tak málo. Postačí, aby si šikovné ruce člověka osahaly některý z kmenů a vizionářským zrakem vhlédly až do duše dřeva. Takhle se započíná příběh, na jehož konci vpluje do prostoru socha. Plastika někdy s reálným výsledkem, podobou, pohybem. Jindy abstraktní, náznaková, až snově neskutečná.

JIŘÍ ŽÁČEK

Básně ze sbírky Kdo učí ptáky zpívat

VLADIMÍR STIBOR

Kdy slova scházejí z cesty?

Jak dlouho sedí u jednoho stolu?

Trhají knoflíčky z promáčené vesty,

nebo zaslzí, dívají se dolů