VĚRA BERANOVÁ

Různá období dějin, tedy i to naše, se také různě dívají na svou minulost a budoucnost. Snad si někteří dříve narození vzpomenou na populární píseň Pavlíny Filipovské, kde se v textu objevilo: V roce šedesátém šestém, to bude všude mír a ty už budeš inženýr… Jednalo se tedy o rok 1966.

JAN SCHNEIDER

Česko-čínská fotbalová Slávie ztrapnila jakýsi nablblý britský fotbalový tým na jeho domácí půdě. Nejdřív dala postupový gól a britský tým začal prasit. Brutální kopnutí do obličeje slávistického brankáře by mělo jít před trestní soud, protože šlo o likvidační faul.

MILAN BLAHYNKA

Nesluší se psát o knihách, v nichž je recenzent pochválen, a toho se zpravidla držím, žádné pravidlo však neplatí absolutně. Protože mi Pavel Jansa ve své nejnovější knize COVÍDKY (Monumentum, Slušovice 2021, obálka, grafická úprava a sazba ing. Miroslav Tomšů, 103 s.) děkuje za mé údajně „fundované lekce“ v recenzích jeho „literárních poklesků“, musím se ohradit. Prof. MUDr. Pavel Jansa, ScDr., ročník 1942, který od roku 1991 publikuje i beletrii, žádné lekce jako autor příběhů ani trochu nepotřebuje a nejsem než náruživý čtenář spisovatele, který svůj vypravěčský talent rozvinul bez mé i cizí pomoci jako ctitel Vladislava Vančury, Milana Kundery a Václava Erbena, abych jmenoval aspoň české mistry.

PAVEL JANSA

V čase pandemie se víc než jindy přehrabujeme ve svých knihovnách. Já jsem nedávno vylovil Apokalypsu podle Joba, velké dílo znamenitého básníka Karla Sýse. Žasl jsem, co všechno skutečný básník vyjádří několika slovy. A často jen tak mimochodem. Třeba:

a čestné rotě rozdávali čínské slabikáře.

MIROSLAV KANTEK

Ku Praze po pláni

tlustý Germán uhání

nad hlavou mečem se

divoce ohání