VĚRA BERANOVÁ

Některé osobnosti, které se aktivně podílely na atmosféře, na rozvoji teoretických kulturně-politických konceptů, stejně tak na rozvoji různých druhů umění a žánrů 60. let dál působily i v následujícím období. Samozřejmě v jiných podmínkách a jiné situaci. Staly se například, jako Jindřich Chalupecký, jistým vzorem pro další generace.

Jindřich Chalupecký (1910 – 1990) se ve všech obdobích svého odborného a společenského života aktivně vyjadřoval nejen v rámci odborných otázek, ale také ke kulturně společenské problematice v různých rovinách. Jeho odborný záběr byl velmi široký. Studoval na Filosofické fakultě UK pedagogiku, psychologii, literaturu, francouzštinu a dějiny umění. Velmi aktivně se také v 60. letech realizoval jako kurátor, především v Galerii Václava Špály na pražské Národní třídě, která se ve své době stala jedinečným místem setkávání zvlášť představitelů nového výtvarného vidění. V 60. – 70. letech byl vedoucím teoretického oddělení ÚBOKu (Ústav bytové a oděvní kultury), což mu umožnilo cesty do zahraničí, kde navazoval kontakty se zahraniční výtvarnou scénou. Jeho zásluhou se dostala řada domácích autorů do povědomí v zahraničí.

MILAN BLAHYNKA

I podle palce poznáš obra, napsal v souvislosti s Nezvalem Fučík, Julius Fučík, ne Bedřich (s oběma si Nezval rozuměl). Co do tělesné výšky Nezval nebyl podle dat na zdravotní kartě žádný obr, šlo o velikost jeho tvorby. Na kritikovu předválečnou zkušenost jsem si vzpomněl nad dvěma různými bibliofilskými tisky veršů Karla Sýse s ilustracemi nebo k ilustracím. Sýs teprve není žádný obr, ale vyniká obrovskou básnickou invencí, občanskou odvahou a uměním nalézat knižní publikační možnosti, ačkoli se mu nedostává žádné oficiální podpory a sponzoři se zrovna nehrnou, a podobně jako Nezval uveřejňuje jednotlivé malé skladby bibliofilsky předtím, než je zařadí do své plánované velké knihy.

JAN ZEMAN

Koronavirová pandemie způsobila mimo jiné, že se cesta do zahraničí stává nevyzpytatelnou. Pandemie si sice teď v létě dává přestávku, ale nikdo netuší, jak silně udeří na podzim. Nejen na neočkované, ale nějaká nová mutace koronaviru může napadnout ve velkém i očkované. Nikdo neví, co ta či ona vláda přes noc zavede ve snaze zpomalit šíření koronaviru. Ne vždy jde o opatření rozumná. Má paní už rok neviděla své staré rodiče ve Varšavě. Nakonec 23. července vyrážíme na dva týdny nočním rychlíkem Chopin z Prahy do Varšavy.

RUDOLF HEGENBART

Četl jsem, co se stalo v době nesvobody a třídní nenávisti.

MIROSLAV KANTEK

To bylo ještě za oněch časů, kdy už odezněla koronová epidemie a kdy se náhle všichni zase měli rádi, ne jako dnes, a kdy by každej každýho nejradši láskou a pravdou sežral, a kdy kvůli tomu hrozilo, že se navzájem všichni jako žraloci požerou.

MIROSLAV KOUPIL

Česká lidová báseň

Ach synku, synku.

Na tý louce zelený

pec nám spadla,

pec nám spadla.

JAN CHODSKÝ

Divadelní

Lístek do divadla

od dvou do čtyř set,

kulturu si každý

musí protrpět.

LIBUŠE VONDRÁŠKOVÁ

Vzbudila jsem se včas

v noci přepřahal čas

a v podpalubí vteřin

uzrál nečas

JOSEF F. JIROUŠEK

Vítr ohýbá záda

sběračům brambor

ohýnek dýchá