SIGI BIGSTAIN

Ráno Švejka probudily paprsky vycházejícího slunce, které se do pokoje draly skrz mléčně bílé a diskrétně neprůhledné okenní sklo. Posadil se, chvíli se kochal pohledem na nahé rameno své zákonité manželky, která vedle něj spala stočená do klubíčka jako vlčice z polonin, načež rozpažil své dlouhé a svalnaté paže, protože v nich pocítil nezvyklou sílu. V tu chvíli by si byl troufl napsat televizní seriál, přeplavat kanál La Manche, nebo se pustit jako don Quijote de la Mancha do boje s větrnými mlýny.

VĚRA BERANOVÁ

V 60. letech ve velké míře zprostředkovával kontakty se zahraničím, a to především z hlediska kulturně-společenského, literární teoretik a historik Mojmír Grygar.

IVAN ČERNÝ

Před krátkým časem se čtenářům dostala do rukou kniha Taťany Březinové s názvem MORAVSKÉ ŠLÉPĚJE VE SVĚTĚ (vydalo nakladatelství Olympia). Je volným navázáním na úspěšnou publikaci Beránci s korouhví, která vyšla před dvěma roky (nakladatelství Petrklíč), patřící žánrově do oboru literatury faktu, a pojednává o historii Českých a Moravských bratří.

PAVOL JANÍK

Desaťročiam, ktoré nasledovali po ozbrojenom vystúpení v rámci Slovenského národného povstania, nechýbali dramatické zvraty – a to aj vo vzťahu k hodnoteniu tejto významnej udalosti našich moderných dejín. Ak sa pred prelomovým rokom 1989 už ustálil spoločenský postoj k SNP a vyzeralo to tak, že už k nemu vlastne niet čo dodať, že už o ňom vieme naozaj všetko, v rámci zmeny politického systému sa i veci zdanlivo skamenené, raz a navždy vytesané do pomníkov a naveky odliate do bronzu znova dali do pohybu.

JAN KRISTEK

V současné době probíhá válka jedné osminy světa proti světu. Jedné miliardy lidí žijících v zemích ovládaných fašistickými režimy proti sedmi miliardám těch, co prý tak strašně postrádají „demokracii“.

JIŘÍ JÍROVEC

Já šel na vojnu s ideálama, já jsem myslel, že se bude rabovat… tohle ale není rabování, to je srabování.

Jan Werich ve hře Husaři

Přípravy na válku jsou zatím chaotické. Zdá se, že si někteří politici neuvědomují, že s nenávistí k srpnu 68 nelze vystačit donekonečna.

CAITLIN JOHNSTONEOVÁ

Západní civilizace je příběhem plných břich a hladovějících srdcí. O svátku informací a hladu pravdy. O dopravníkových pásech chrlících zpracované potraviny, konformních médiích a kultuře sloužící moci. Dost jídla na to, abychom zůstali naživu, ale ne dost výživy na to, abychom žili.