VĚRA BERANOVÁ

Osobnost, která svým způsobem zasáhla do filozofického a umělecko-historického myšlení v našem prostředí, a to nejen 60. let, byl filozof, estetik, literární teoretik Roman Ingarden (1893-1970). Studoval matematiku a filozofii, přednášel na universitě ve Lvově a Krakově. Jeho texty byly přeloženy do řady jazyků, také do češtiny. Česky pak vyšly knihy O poznání literárního díla, 1967, Umělecké dílo literární, 1989. Šíře jeho odborného zájmu bylo téměř bezbřehé. Věnoval se, mimo ontologie a epistemologie, také filozofii malířství a hudby. U nás se podrobně zabýval jeho dílem Jan Patočka.

Alexandr dugin

Podle klasifikace Antonia Gramsciho můžeme politický režim v Rusku charakterizovat jako cézarismus. To znamená, že centrum systému se nachází kdesi uprostřed mezi hegemonií (liberální globalismus, světový kapitalismus) a kontra-hegemonií (fundamentální vlastenectví, multipolarita, Rusko coby civilizace).

PETR ŽANTOVSKÝ

Někdejší prezident Václav Klaus kdysi pootevřel jedno téma, o němž se mluví nezaslouženě málo, a to je stav a smysl žurnalistické reflexe kulturních statků a aktivit v Čechách. Klaus napsal článek, v němž uctil památku krátce po sobě zesnulých filmových režisérů Antonioniho a Bergmana. A vzápětí jejich monumentální dílo srovnal s produkcí, kterou považuje za protipól: jmenoval komerční filmy české i zahraniční – od Harry Pottera a Shreka po Pupendo a Tmavomodrý svět.

IVANA BLAHUTOVÁ

Věra Beranová, česká estetička, historička umění a vysokoškolská pedagožka, je čtenářům LUKu dobře známá jako autorka řady statí, v posledních letech zejména cyklu Osobnosti 60. let, na které by se nemělo zapomenout. První část tohoto cyklu o význačných umělcích a dalších osobnostech našeho kulturního života byla publikována v LUKu 13. ledna 2021; zatím poslední, osmá část 4. května letošního roku.

JOSEF SKÁLA

Udeřila smutná zpráva. Čtvrtého května nás opustila Doc. PhDr. Věra Beranová, CSc., přední česká teoretička a historička umění. Zdobil ji půvabný čtyřlístek. Spojoval nevšední erudici a pokrokový étos s vlastenectvím a charakterem, které nejsou na prodej. Právě jejich souhrou uměla oslovit desítky ročníků svých univerzitních posluchačů. V Praze i Bratislavě, Olomouci, Ústí nad Labem i Prešově. 

STANISLAVA KUČEROVÁ

Delší dobu již musíme brát na vědomí, že existuje vlivná skupina nepřátel všeho ruského. Využívá každé příležitosti, aby nám Rusko a Rusy ukazovala ve špatném světle a aby vyvolávala vůči nim záporné a odmítavé postoje. Teď zrovna mají rusofobní tvůrci veřejného mínění na programu dehonestovat historický květen 1945. Rudoarmějci prý k nám nepřišli jako osvoboditelé, ale jako noví okupanti. Loupili, drancovali a znásilňovali ženy. Víme, že historii tvoří bohatá mozaika dějů, velkých i malých, a to, jak je prožívali jednotliví lidé i celé národy. Zde je můj malý obrázek do historické mozaiky z doby, kdy skončila 2. světová válka.

VÁCLAV DUŠEK

Vládní suteréni jedou na oslu doprovázeni kamarilou polovzdělanců. Svět zatajil dech, hle máme, tu ochranu planety. Osvojit si demokracii není a nemůže být dáno každému. Tyrani, bloudi a filozofičtí trpaslíci mají nechuť dávat souhlas k rozdílným pohledům do světlé růžové budoucnosti. V dnešních časech už skoro nic nepřekvapí – chceš být třeba ministrem financí, brácho, a víš kolikrát je třikrát sedm – že osmnáct? Máš recht. Občan se nestačí divit, volič zklamal, ale tutlá to, postihl jej stud – a resorty mají v čele obdivuhodné činitele, máš v hlavě sen, ano, můžeš řídit klidně vědce, pohotové vojsko, podivnou dopravu… Dobré časy, Česko! Falešný vizionář pravil, že spodina společnosti musí být omezena v právu vyjadřovat se, rady dostává ničema na velvyslanectví, kam si chodí pro rozumy, jak zakroutit krkem všem odlišně uvažujícím elementům. Ať žije a vzkvétá demokratická doba! Mír zaplavuje svět! Láska páska! Nenávist pohřební kytice! Určíme, kdo ještě může, už nemůže, a bude v zájmu pokroku umlčen. Sedlina špíny, lži a nenávisti označuje jistou část odpůrců za spodinu… Říkají mu: šakalí pšouk, břídil, majitel Pravdy s.r.o., milenec vrah, daleko to dotáhne, pekelný hrdina!

PAVOL JANÍK

Keď som pred niekoľkými rokmi komentoval diplomatickú a informačnú protiofenzívu Moskvy, netušil som, že prerastie do ozbrojenej konfrontácie. Vzhľadom na dramatický vývoj udalostí je dozaista vhodné a potrebné pripomenúť niektoré kľúčové fakty modernej histórie.

JAROSLAV KOJZAR

Je normální?

Je normální se takto ptát

a já se ptám snad tisíckrát,

proč prapor války v ruce ženy,

když ničím nejsme ohroženi?

KAREL SÝS

V televizním pořadu Na lovu se tázal Vrchní tázač uchazeče o tučnou sumu, co je to „sorela“. Tázaný nevěděl. Nevěděl toho víc a tak Vrchní tázač prohlásil: „Stejně by ho ani ten socialistický realismus nezachránil.“ A Vrchní znalkyně dodala: „Socialistický realismus by nezachránil nikoho.“

STANISLAV ZEMAN

Konečně ticho

Oddychla si dlažební kostka

Za soumraku na barikádě