Rozhovor Pavla Pilného s Mgr. Simonou Chalupovou, ředitelkou Muzea loutkářských kultur v Chrudimi

IVO FENCL

Jsou tomu tři roky, co vyšla tzv. Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana (2013). Shrnula šest doposud existujících obrázkových cyklů o Kruanovi (hrdinovi imaginární Žluté planety), tři Tomanovy seriály inspirované Doylovým Ztraceným světem a jako přívažek trio sci-fi povídek. Oproti tomu letošní druhý díl projektu nemá fantazijní charakter. Disponuje podtitulem Příběhy psané střelným prachem a… opět bilancuje. Povídky a komiksy se tu zase střídají a autor navíc celek proložil vzpomínáním. Jako výtvarníci se na lesklých stránkách ovšem trochu tlučou stylově odlišní Jiří Petráček, Luboš Hlavsa, Milan Víšek a (legendární) Miloš Novák.

MILAN BLAHYNKA

Jestliže Alexej Mikulášek zvolil pro knihu svých studií, úvah, recenzí, polemik a glos název REALITOU K TVORBĚ (Nakladatelství Kmen, Křenovice 2016; doslov napsal Ivo Pospíšil), měl šťastnou ruku: přihlásil se jím k autorovi knihy Tvorbou k realitě, k Bedřichu Václavkovi, k němuž má z velkých osobností české literární historie a kritiky minulého století světonázorově i metodologicky nejblíž, ale zároveň velmi přesně vystihl, oč nyní v české literatuře a kultuře jde.

EVA FRANTINOVÁ

Lucas Cranach – malíř, rytec, dřevorytec, dvorní malíř carských kurfiřtů, přítel humanistických vzdělanců i náboženských reformátorů… Svá díla podpisoval LC do roku 1508 – tehdy obdržel od saského kurfiřta Fridricha rodinný erb se znakem okřídleného hada s rubínovým prstenem v čelistech. Tenhle symbol pak malíř užíval i jako signaturu svých obrazů.

Totalitnú sebakritiku nahradila demokratická tebakritika

PAVOL JANÍK

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno Slovensko, v ktorom najprv zahraniční experti a ich spolupracovníci spomedzi domorodcov zavádzali socializmus a neskôr z neho zahraniční experti a ich spolupracovníci spomedzi domorodcov socializmus odstraňovali. Neraz to boli tí istí zahraniční experti a ich spolupracovníci spomedzi domorodcov, alebo ich veľmi blízki príbuzní (deti, vnuci a podobne).

BOHUMILA SARNOVÁ

Znáte ten pocit, kdy vás až zamrazí z nečekaného zážitku? Znáte ten okamžik, který vás přenese ze světa ohlupovaného bytí do tak říkajíc jiných sfér? Básníci tomu jevu říkají „rosička padající do sesychajících duší“.

JIŘÍ KNOPP

Sledoval jsem televizní seriál Bohéma a mám k němu poznámku.

Nevím přesně, v kterém roce to bylo, ale byl jsem v Karlínském divadle na hře Nebe na zemi, ve které hrál faráře Jan Werich a kostelníka Vlasta Burian. Oni spolu často nehráli, ale tenkrát ano. V této hře spolu dost často přicházeli na jeviště a říkali: My chudí služebníci Jovišovi, sami nic nemáme a poslední skývu chleba jsme rozdali.

FRANTIŠEK DOSTÁL

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo za rok 2016 přinesla vítězství snímku vraždy člověka pro tureckého agenturního fotografa. Snímek vskutku silně působivý, zachycující nenávist a nepřekonatelné zlo ve tváři vraha stejné národnosti. Jen zastřelený muž byl ruské národnosti. O mimořádné působivosti vítězné fotografie se nechal slyšet i předseda poroty a připomenul, že její autor byl neuvěřitelně statečný, zachoval klid a riskoval svůj život, neboť ostatní účastníci vernisáže, na níž k vraždě došlo, se skrývali a báli o svůj život. Tak už tomu po celou dobu existence lidstva vždy bývá. Ve světě navíc přibývá agresivity, terorismu a násilí ve jménu různých náboženství. S hrůzami už přichází pravidelně každým rokem rovněž soutěž World Press Photo.

TAŤÁNA KRÁLOVÁ

Mat

Už už chceš odejít,

ale pak se ozve

STANISLAV ZEMAN

Hrdina

Sám samojediný

Křeše bílými a černými kameny

Aby tmu v jeskyni pohltil plameny