STANISLAVA KUČEROVÁ

Pod společným krycím autorským jménem Podiven (prý sluha knížete Václava) vydali P. Pithart, P. Příhoda a M. Otáhal r. 1991 v Praze obsáhlý spis Češi v dějinách. Na 690 stránkách tu v neuvěřitelném úhlu pohledu sledují cestu našich předků dějinami, a ta je – podle nich – jedním slovem hanebná. Nemáme být na co hrdi, máme se jen do hloubi duše stydět.

IVO FENCL

Jen párkrát v životě jsem se s onou větou dostal do křížku a řekl bych: „Stačí.“ Poněvadž na té větě mi vše nesedí. Zní: „NECHEJ HO PŘECE VYDĚLAT!“

MILAN BLAHYNKA

Čtenářům LUKu a předtím Obrysu-Kmene nemusím básníka Miroslava Kubíčka, který zesnul po krátké těžké nemoci 12. června v šumperské nemocnici, vůbec představovat; referoval jsem téměř o všech jeho knížkách pohádek, pověstí a hlavně veršů, které jsem hojně citoval, protože to byla lepší pozvánka k jejich četbě, než kdybych je sebevynalézavěji doporučoval; žádné doporučování vůbec nepotřebovaly.

VÁCLAV FRANC

Smutné jsou případy lidí, kteří nás opouštějí náhle. Nemyslím ty infarkty myokardu a mozkové příhody, kdy nešťastníkům není pomoci. Myslím ty, kteří odejdou shodou nešťastných událostí, souhrou přírodních sil, nad nimiž člověk dosud nezvítězil.

PAVOL JANÍK

Karel Pacner, ktorý dlhé roky propagoval úspechy sovietskej vedy, techniky a kozmonautiky, sa po roku 1989 vyprofiloval ako vyhranený odporca všetkého ľavicového a ako skúsený znalec problematiky spravodajských služieb – pravdaže v rámci naznačenej dôslednej obhajoby Západu a apriórnej kritiky Východu. O jeho faktografickej nespoľahlivosti však z množstva objemných kníh stačí citovať tri vety z publikácie Osudové okamžiky Československa, kde na strane 654 tvrdí:

FRANTIŠEK MAREŠ

„Bez lidského, rozumu všedního dne, nemůže společnost existovat, stejně jako se ani svobodný člověk nemůže rozvíjet bez kulturního společenství vyrostlého z historických kořenů, jež jsou cestou i cílem…“ chtělo by se dál pokračovat moudrými slovy Udo Di Fabia z jeho knihy Kultura svobody v našem všeobjímajícím myšlenkovém suchopáru.

MIROSLAV KANTEK

(Na nápěv písně Civilizace od W+V+J)

Když ještě MutrÚnie nebyla

vládla tu předsametová idyla

Komouši to ale všechno prohráli

Flaškaři se jak Bůh káže ožrali

FRANTIŠEK DOSTÁL

Myslím na tu bronzovou dívku sedící na kameni blízko mořského břehu v Kodani. Výkvět světové moudrosti, anebo možná pitomosti, ji opatřil nápisem Fašistická ryba.

MARTA FRANCOVÁ

Vltava v Praze

Oblékla se do stříbrné hladiny

vlnky se pyšní flitry na hřebíncích

MARINA CEJANO

Žijeme ve 21. století

bývaly naděje

krátké i naivní

že se člověk změní