JAROSLAVA DVOŘÁKOVÁ

Dne 3. září 2017 jsme si připomněli úmrtí druhého československého prezidenta Dr. Edvarda Beneše.

IVO FENCL

Od rozsápání chromého osla Charlota, kterého před zraky vypravěče na cáry roztrhají čtyři strašné dogy, přes návštěvu pověstné Morgue, místa, kde byly k identifikování vystavovány neznámé mrtvoly, až po drásavě krutý popis posledních dnů v objetí věznice, před samotnou popravou titulní hrdinky – Henrietty… Všichni máme svého mrtvého osla, kata, který k zátylku přitiskne ostří osudu!“ (Z předmluvy Martina Jirouška)

Pod vlivem a za ponoukání Martina Jirouška nakladatelství Volvox Globator poprvé česky vydalo pověstný frenetický text Julese Janina (1804–1874) MRTVÝ OSEL A GILOTINOVANÁ ŽENA (1829). Jeho dnes napůl zapomenutý autor byl synem francouzského lékaře, vystudoval práva a nejslavnější své dílo o oslu a jeho dámě či dámě a jejím osudovém oslu (jak chcete) vydal jako jistou provokaci, ba snad hřích mládí už ve svých pětadvaceti letech, aby je – bohužel – nikdy více ničím nepřekonal.

amk

Do současných diskusí, jaký smysl a poslání má Evropa, evropská kultura, Evropská unie a naše členství v ní, zasahuje nejen politologie nebo sociologie či obyčejný „selský rozum“ (ne vždy „zdravý“), ale i literatura a umění. Ta současná, i z dob minulých, a dávno minulých… Bylo by myslím dobře dát v LUKu prostor nejrůznějším reflexím, lyrickým, epickým, vzpomínkovým, hravě hyperbolickým etc., protože minulost k nám může promlouvat velmi aktuálně; naše starosti nebyly cizí ani generacím našich předchůdců, a jejich předchůdcům…

MILAN BLAHYNKA

Chodíme po městě, po lese, po krajině, po světě a myslíme si, jak je známe. Všude jsme byli, vše už viděli, všecko četli, nic nás nepřekvapí. Usedneme po večeři do křesla, a protože ani na jediném kanále nejde nic, co jsme už neviděli nebo co nemáme zájem vidět, sáhneme po knížečce SRDEČNÍ KRAJINA (Oftis, Ústí nad Orliví 2016), kterou nám dala k svátku básníkova kamarádka, a užasneme. Taky jsme před lety šli kolem domku Jaroslava Haška pod Lipnicí, také jsme pobyli kdysi pár dní v Rejvízu a týden na Šeráku, kam básníka „vedla touha mnohokrát“, dlouhé desítky let jsme chodili olomouckou Ztracenou, kde básník za studií bydlel, i Kačenkou a Kozí, ba byli jsme i ve Florencii a toulali se po Jeseníkách, i my jsme se koupali v moři na Krétě, ale co tam všude viděl, poznal, žil Miroslav Kubíček, básník Srdeční krajiny, to nám ta místa ukazuje nově; objevuje, jak jsme je neviděli, otvírá nám oči pro paprsky všude kolem, uši pro padající vody a srdce pro pulzující život.

VÁCLAV PELCMAN

Jsou autoři, a není jich málo, kteří se vrhli na českou historii ve stylu románů, detektivních příběhů, životopisných studií, muzikálů a jistě i jinak. Některým stačí jen několik prací různých žánrů a úrovně, jiní se rozepsali tak, že je zastaví jen nějaká kosmická katastrofa. Vesměs se však jedná jen o různá využití (i zneužití) neúmorného úsilí skutečných badatelů a kompilace poznatků z různých zveřejněných podkladů. Nejnověji jsem „objevil“ dalšího seriálového autora, ale z oboru popisu skutečných dějin. Jde o PhDr. Jiřího Bílka, CSc. (*1948). Mimo jeho sérii nazvanou Hádanky naší minulosti (I.-VIII,) a asi tří desítek podobných prací, vystoupil se sérií Bílá místa české historie. Já jsem zastihl až její čtvrtou část: BÍLÁ MÍSTA ČESKÉ HISTORIE IV (Knižní klub, 2015 s podtituly 20. století - 1. část, Do vzniku Československa, Naplněný sen profesora filozofie (440 str.).

EVA FRANTINOVÁ

CIKÁN JE CIKÁN – to je název knížky polské reportérky Lidie Ostalowske, kterou vydalo v českém překladu Lucie Zakopalové nakladatelství Jaroslava Jiskrová – Máj a nakladatelství Dokořán. Knihu doprovázejí fotografie Karla Cudlína a vyšla původně v polském originálu Cygan to Cygan.

Marcela Chmarová se narodila 7. 1. 1951 v Mostě. Vystudovala gymnázium, žije v Lubenci.

Její básně byly oceněny v mnoha literárních soutěžích.

Knižně debutovala v Severočeském nakladatelství v roce 1974 básnickou sbírkou Vysoký tlak.

ANDREA VYHNALÍKOVÁ

Had přišel, chudák, ke své pověsti jako slepý k houslím jen proto, že když chtěl ten druhej (rozuměj Satan, Ďábel, Lucifer, rohatej) svést Adama a Evu, aby zneužili svobody a překročili pravidla, tak se do něj vtělil. No, a od té doby se s ním tak nějak vleče, že je ztělesněním všeho zlého, temného a chaosu. V Chudé přadleně od Jarmily Glazarové najdeme kapitolu o tom, co všechno lidé dělali, jen aby se had nedal do stavení lstivě vnésti (hátová voda byl zaručený recept), jak hady zaříkávali, když je potkali v lese na roští, na houbách či na borůvkách, a jak řešili hadí uštknutí.

ZDENĚK HRABICA

Léto v jiném kulturním prostředí je pro člověka nad jiné povznášející; je zbavené denního tisku a obohacené o televizní reprízy Chalupářů, Sanitky, o Hříšné lidi města pražského, Četnické humoresky – o co také jiného? Je to přece jenom krásný vzhled na ten boží svět. O to přesvědčivější jsou informace o předem ohlášené svatbě charismatického Andreje Babiše, kde jinde než v Čapím hnízdě a o bělostné róbě nevěsty. O přezdívce předsedy vlády Bohuslava Sobotka – alias o Bohuslavu „Večerníčkovi“. Nikdy bych nezvěděl nic o chování s hvězdičkou – ještě žijících původních a od nás odsunutých Němců ve srovnání s panovačným chováním jejich, již také v seniorském věku, nadřazených potomků. A o jejich stálé kalkulaci a také o jejich naději na právo na vlast.

ROMAN BLAŠKO

Slova

Při vyslovení silných slov ve větě,

bývám nejsilnější na světě.

STANISLAV ZEMAN

Čas bohů

Opět nastává čas bohů

Z výšin sestupují dolů